Co warto wiedzieć o folii grzewczej na podczerwień?

Co warto wiedzieć o folii grzewczej na podczerwień?

Szukając optymalnego sposobu na ogrzanie nieruchomości, możemy natknąć się na folię grzewczą na podczerwień. Nie każdy w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że coś takiego istnieje, aczkolwiek z roku na rok popularność tej metody rośnie.

Decydują się na skorzystanie z niej zarówno osoby, które budują nową nieruchomość, jak i takie, które przeprowadzają modernizację starszego budynku. Tak więc, co warto wiedzieć o folii na podczerwień? Czy jest ona bezpieczna? Czym jest zasilana? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy poniżej.

Folia grzewcza na podczerwień to bezpieczne rozwiązanie

Bezpieczeństwo powinno być dla nas kluczowe podczas wyboru optymalnej metody ogrzewania. Nie da się ukryć, że wiele tradycyjnych metod wiąże się z licznymi zagrożeniami: buchającymi z pieca czy kotła płomieniami, ryzykiem wycieku gazu czy wybuchu. Dosypując surowca wykorzystywanego do ogrzewania (węgla, ekogroszku, pelletu), łatwo o oparzenie.

Takie problemy nie występują w przypadku folii grzewczej na podczerwień. Jest ona zasilana energią elektryczną i nie wymaga instalacji kotła ani pieca. Po podłączeniu instalacji prąd jest dostarczany automatycznie i proces ten nie wymaga udziału człowieka. Oznacza to oszczędność czasu i energii, ale też większe bezpieczeństwo. Nie ryzykujemy oparzeniem, a system grzewczy nie wykorzystuje gazu, więc nie ma mowy o żadnych szkodliwych wyciekach.

Nawet w przypadku awarii systemu jedynym skutkiem jest przerwa w ogrzewaniu, nie powstaje żadne zagrożenie dla domowników. W związku z tym folia na podczerwień jest dobrym wyborem dla osób, które chcą, aby ich ogrzewanie było bezpieczne i wymagało minimalnej obsługi.

Gdzie montuje się folię grzewczą?

W większości przypadków folia grzewcza jest montowana pod podłogą – w zależności od wybranej metody, bezpośrednio pod nią lub pod wylewką podłogową. To wygodne rozwiązanie, które nie przeszkadza w dowolnej aranżacji pomieszczenia, ponieważ system grzewczy będzie niewidoczny gołym okiem. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy umieścić folii pod podłogą, są także inne opcje.

Mowa tutaj o możliwości montażu folii pod płytami gipsowo-kartonowymi w ścianach, co świetnie sprawdzi się zwłaszcza, jeśli nie budujemy nowego domu czy mieszkania, a modernizujemy stare i chcemy wymienić w nim system ogrzewania na bardziej nowoczesny. Kolejna opcja to umieszczenie folii na płytach gipsowo-kartonowych w sufitach podwieszanych. Jak widać, rozwiązań jest sporo i są one naprawdę różnorodne, więc każdy powinien być w stanie znaleźć taką metodę, która będzie dla niego optymalna.

Dodaj komentarz