Poznaj bliżej miasto Piła

Poznaj bliżej miasto Piła

Piła to miasto zamieszkiwane przez blisko 73 tysiące osób. Miasto znajduje się w województwie wielkopolskim i jest siedzibą powiatu pilskiego. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić pojawiające się wiadomości Piła pod adresem strony internetowej nowinypilskie.pl. Z czego słynie miasto Piła i jeśli zamierzamy go odwiedzić – co warto w nim zobaczyć?

​Muzeum Okręgowe w Pile

Na ulicy Browarnej w Pile mieści się muzeum w którym można zapoznać się z historią miasta i okolic. Stała ekspozycja muzeum to między innymi możliwość zobaczenia tego jak wyglądały wnętrza mieszczańskich domostw od XVII wieku, aż do początków XX wieku. Muzeum jest podzielone na kilka sekcji. Jest dział archeologiczny, etnograficzny, historyczny oraz związany ze sztuką. Dostępna jest również obszerna biblioteka. W muzeum znajdziemy ponad 5 000 eksponatów, które były gromadzone od roku 1979 po czasy obecne. Większość zbiorów dostępnych w muzeum to przedmioty pochodzące z początków XX wieku, znajdziemy tam również unikatowe kolekcje, jak na przykład zbiór hełmów strażackich z końca XIX wieku. Można również na żywo obejrzeć to jak wyglądały niegdyś funkcjonujące wozy strażackie. Sporo miejsca jest poświęconego różnorodnemu rzemiosłu – obejrzeć można między innymi narzędzia kowalskie i stolarskie, a także krosna tkackie. Oprócz samego muzeum można zwiedzić również znajdujący się tutaj skansen w którym oprócz chałup z końca XVIII wieku można zobaczyć jak wyglądały ówczesne wiatraki.

​Pilskie Muzeum Wojskowe

Pasjonaci militariów znajdą w tym miejscu wiele ciekawych zabytków związanych z historią wojskowości oraz techniki wojskowej, a także historię bezpośrednio związaną z miastem. Warto dodać, że muzeum działa z inicjatywy osób należących do Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego. Jednym z najcenniejszych eksponatów w muzeum jest samolot Su-22M4. Muzeum stanowi atrakcję nie tylko dla dorosłych zainteresowanych militariami, ale nawet młodsi znajdą tutaj coś ciekawego do obejrzenia.

​Dom Stanisława Staszica

W Pile mieści się zabytkowy budynek mieszkalny, w którym według różnych podań niegdyś urodził się Stanisław Staszic – polski działacz oświeceniowy. Było to w roku 1755. Jego dom potocznie w Pile nazywa się Staszicówką. Konstrukcja domu w większości powstała już po wojnie w formie rekonstrukcji. Jest to jednak jeden z najstarszych tak dobrze zachowanych budynków w Pile. Warto też dodać, że zwiedzając Piłę można w parku oraz na placu Konstytucji 3 Maja zobaczyć pomniki Stanisława Staszica.

Dodaj komentarz