Zalet mieszkań z rynku wtórnego

Zalet mieszkań z rynku wtórnego

Obecnie ogromną popularnością cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego, które kupujemy prosto od dewelopera. Tymczasem warto zwrócić uwagę także na mieszkania z rynku wtórnego, które przyciągają nie tylko niższą cenę, ale również często doskonałą lokalizacją. Oto zalety mieszkań z rynku wtórnego.

Do (lekkiego) remontu

Najczęściej mieszkania z rynku wtórnego przeznaczone są do remontu. Niemniej jednak nie oznacza to, że trzeba przeprowadzić ich zupełną renowację. Wręcz przeciwnie – bardzo wiele mieszkań możemy kupić w bardzo dobrym stanie technicznych. Trzeba je jedynie delikatnie odświeżyć i urządzić wedle własnych potrzeb. Dodatkowo właściciele często pozostawiają do dyspozycji nowym lokatorom meble i inne sprzęty, które mogą okazać się nam potrzebne szczególnie na początku, gdy pieniądze wydatkujemy głównie na zakup mieszkania. Kompleksowy remont nieruchomości możemy przeprowadzić nieco później, gdy pozyskamy nowe środki finansowe.

Mieszkanie dobrze zlokalizowane

Mieszkania z rynku pierwotnego zwykle możemy zakupić na obrzeżach miast. Nie są to lokalizacje zbyt dobre, szczególnie jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani. Warto wtedy pomyśleć o mieszkaniu z rynku wtórnego – tego typu nieruchomości często zlokalizowane są w centrach miast bądź w innych, dobrze skomunikowanych dzielnicach. Dlaczego nie buduje się tam nowych bloków? Głównie z powodu braku ziemi pod inwestycje. O wiele łatwiej jest ją pozyskać na obrzeżach, niż w centrum. Co więcej, plany zagospodarowania przestrzennego miasta często nie pozwalają na budowę nowych bloków w centrach – powodem jest chęć stawiania tam lokali gospodarczych, a nie mieszkalnych. Tymczasem w przypadku mieszkania z rynku wtórnego możemy wybierać do woli. W niemal każdej dzielnicy miasta ktoś chce aktualnie sprzedać mieszkanie. Wystarczy tylko przeszukać lokalne oferty.

Niższa cena

Nie jest tajemnicą, że ceny mieszkań z rynku pierwotnego są bardzo wysokie. Co więcej, rzadko podlegają one jakimkolwiek negocjacjom. Dzieje się tak, ponieważ chętnych na ich zakup jest nawet więcej, niż ofert sprzedaży. W związku z tym ceny utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie. Na rynku wtórnym znajdziemy zaś mieszkania w różnym przedziale cenowym. Wiele z nich możemy kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze, choć często trzeba jeszcze doliczyć koszty ewentualnego remontu. Niemniej jednak te wydatki możemy nieco rozłożyć w czasie. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego niestety nie mamy takiej możliwości. Mieszkanie w stanie deweloperskim musimy od razu doprowadzić na stanu użytkowego.

Dodaj komentarz