Dom czy mieszkanie w bloku ? Oto jest pytanie!

Decydując się na własne cztery kąty często stajemy przed dylematem, co lepiej kupić: dom czy mieszkanie? Nie rzadko te pytanie spędza sen z powiek, ponieważ jest to nie lada inwestycja. Warto zatem rozważyć podstawowe za i przeciw przy podejmowaniu decyzji. Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości do do zakupu nieruchomości to ten artykuł jest właśnie dla Was!

Pary z dziećmi.

Rodzice myśląc perspektywicznie pragną zapewnić swoim dzieciom odpowiednią przestrzeń i ilość pomieszczeń, bezpieczną,ale też dogodną lokalizację. Najczęstszym ich wyborem są domki jednorodzinne na obrzeżach miast. Kluczowymi pobudkami decydującymi o takim wyborze są lokalizacja, prywatność, cena nieruchomości, przestrzeń, bezpieczeństwo. Pragną oni zapewnić sobie atrakcyjne warunki do wychowywania dzieci, posiadanie ogródka, ciszę i spokój. Najszybszym rynkiem zbytu cieszą się nieruchomości posiadające dobry dojazd do centrum miasta, szkoły i przedszkola znajdujące się w pobliżu oraz kawałek zieleni.

Finanse.

Zakup mieszkania w większych polskich miastach może dorównywać inwestycji kupna domu z drugiej ręki czy nawet budowy nowej nieruchomości. Lokum w centrum miasta, na strzeżonym osiedlu, w nowoczesnej aranżacji to nie lada wydatek. Wszystko zależy od lokalizacji – bliskość kluczowych punktów handlowych i kulturowych, komunikacja miejska czy widok z tarasu lub balkonu znacząco podnoszą cenę mieszkania. Jeżeli decydujemy się na zakup nieruchomości jako inwestycji pod wynajem optymalnym wyborem będzie mieszkanie w bloku. I nie ma znaczenia czy kupujemy mieszkanie za gotówkę czy za pomocą środków z kredytu hipotecznego mamy pewność że inwestycja ta na przestrzeni lat nam się zwróci. Zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia stale rośnie, a co za tym idzie ceny wynajmu mieszkań są coraz wyższe. Jest to również dodatkowe źródło dochodu do gospodarstwa domowego.

Prywatność.

W tej kategorii porównywania nieruchomości bezsprzecznie wygrywa dom jednorodzinny. Dzięki zdecydowaniu się na domek zapewniamy sobie spokój, niezależność, brak wścibskich sąsiadów za ścianą, ogrodzoną i bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci, własne miejsce parkingowe, możliwość zaadaptowania części działki na ogród warzywny. Mieszkając w bloku nasza prywatność jest często ograniczona do minimum, nie mamy możliwości doboru osób mieszkających w mieszkaniach sąsiednich, co więcej musimy dostosować się do zasad panujących w budynku.

Koszta.

Tu natomiast skłaniamy się w pozytywach do mieszkania w bloku. Niestety dom to nie rzadko większe obowiązki. Nieprzewidziane awarie, wyższe podatki, wyższe koszty ogrzewania, koszty wielu napraw i prac domowych – naprawa dachu, palenie w piecu, zakup opału, koszt utrzymania domowej oczyszczalni ścieków czy koszt dojazdów do pracy pochłoną znaczną część domowego budżetu. W przypadku mieszkania w bloku nasze obowiązki są ograniczone do minimum. Sprzątanie mieszkania o małym metrażu zajmuje zdecydowanie mniej czasu, remont bloku nie leży w naszych obowiązkach – wszelkimi tymi obowiązkami jak również utrzymaniem czystości klatek schodowych, lub awariami zajmuje się spółdzielnia. Warto pamiętać, że decydując się na kupno mieszkania w bloku automatycznie zgadzamy się na comiesięczne płacenie czynszu do administracji spółdzielni za te przywileje. W cenie czynszu (zazwyczaj jest to koszt 200-500 zł) mamy zapewnione: ogrzewanie, zimną i ciepłą wodę, remonty, naprawy i konserwacje oraz wyżej wspomniane sprzątanie klatek schodowych.

Wnioski.

Przy ostatecznej decyzji warto uwzględnić wiele czynników. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Dom to gwarancja prywatności i duża przestrzeń ale i większe koszty utrzymania i czas spędzony na dojazdy do pracy. Mieszkania w bloku to optymalny wybór dla osób ceniących sobie lokalizację, niskie koszty i możliwość ewentualnego wynajmu gdy tętniące życiem miasto nas znudzi. Nieruchomość warto dobrać pod swoje preferencje, indywidualną sytuację oraz plany na najbliższą przyszłość.

Dodaj komentarz