Rynek wtórny a pierwotny – zalety i wady

Zdecydowałeś się na zakup nowego domu lub mieszkania? Możliwe, że jednym z głównych dylematów jest dla Ciebie wybór między nieruchomością z rynku wtórnego lub pierwotnego.

W tym tekście poznasz zalety i wady obu rozwiązań.

Rynek wtórny a pierwotny: czym się różnią?

Rynek wtórny odnosi się do domów i lokali nabywanych od poprzedniego właściciela. Rynek pierwotny dotyczy nowych, nieużywanych przez nikogo wcześniej nieruchomości. Kupowane są one najczęściej od dewelopera na każdym etapie budowy.

Jakie są zalety i wady nieruchomości z rynku wtórnego?

W porównaniu z rynkiem pierwotnym, rynek wtórny oferuje wielkie bogactwo ofert. Chodzi tu głównie o świetną lokalizację, np. w centrum miasta najczęściej znajdziesz używane mieszkania z doskonałym dostępem do komunikacji miejskiej oraz najważniejszych ośrodków miejskich.

Nieruchomość z rynku wtórnego przez zakupem możesz również dokładnie obejrzeć, ocenić a w razie kupna – od razu zamieszkać.

Główną wadą zakupu mieszkania z drugiej ręki mogą być niespodziewane problemy lub awarie zmuszające Cię do nieoczekiwanych wcześniej wydatków. Remont czeka Cię również w sytuacji, gdy zwyczajnie nie odpowiada Ci wykończenie wybrane przez poprzednich właścicieli.

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego musisz spodziewać się także zapłaty w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej danego mieszkania. Wybierając więc rynek wtórny warto mieć na uwadze możliwie mocno obciążające Cię dodatkowe koszty.

Jakie są zalety i wady rynku pierwotnego?

Największą zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że jesteś jego pierwszym właścicielem, a więc posiadasz również duże możliwości aranżacyjne. Takie posesje są stawianie w nowym budownictwie, przy użyciu nowoczesnych technologii. Zwykle są starannie zaplanowane, budowane w bezpiecznym otoczeniu.

Czynsz mieszkania z rynku pierwotnego jest znacznie niższy niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Dodatkowo, deweloper musi Ci udzielić 5-letniej gwarancji na wybudowane lokale. Takie nieruchomości są otoczone pewnego rodzaju prestiżem, jako że na taki zakup zwykle decydują się osoby w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

Z drugiej strony, mieszkania z rynku pierwotnego często są budowane na obrzeżach miasta, w małej odległości od innych budynków, co może powodować poczucie braku intymności. Na takie lokale trzeba też długo czekać, ponieważ są one zwykle w trakcie budowy. Nowe mieszkania mają również wyższą cenę za metr kwadratowy.

Podsumowanie

Zarówno rynek wtórny jak i pierwotny mają wiele do zaoferowania, dlatego nie da się ocenić, który jest „lepszy”. Dlatego przy wyborze warto zastanowić się nad konkretnymi potrzebami: czy ważniejsze są dla Ciebie niższe koszty, lokalizacja, prestiż, a może bezpieczeństwo?

Wybór nowego miejsca zamieszkania jest sprawą mocno indywidualną. Bez względu na to, co wybierzesz, zawsze pamiętaj, aby przyjrzeć się danej ofercie z bliska, ocenić koszty i doczytać wszystkie umowy. Dzięki temu Twój wybór będzie dobry i bezpieczny.

Dodaj komentarz