Budowa domu a instalacja fotowoltaiczna – co warto wziąć pod uwagę?


Osoby, które planują budowę domu, powinny zastanowić się także nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną https://suncrew.pl/dla-domu/. Już na etapie tworzenia projektu domu z architektem można rozważyć kilka aspektów, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze oraz czas podczas instalacji paneli słonecznych na dachu. Oczywiście możliwości zakładania instalacji PV są w tym momencie praktycznie nieograniczone, a w fotowoltaikę mogą zainwestować także osoby, które już posiadają własny dom. Jeśli jednak dopiero masz w planach budowę domu, to warto zadbać o kilka aspektów, które ułatwią późniejszą pracę nad montażem paneli słonecznych na dachu.

Ekspozycja paneli

Najlepszymi warunkami dla paneli słonecznych jest zazwyczaj ekspozycja południowa. Jest tak, ponieważ to właśnie tam fotowoltaika Toruń ma szanse na zebranie największej ilości promieni słonecznych. Podczas budowy domu warto więc zwrócić uwagę na to, aby dach budynku był zwrócony na południe. Dzięki temu firma, która będzie zajmować się instalacją, będzie miała ułatwione zadanie, a tym samym koszt inwestycji będzie nieco mniejszy.

Nachylenie dachu

Prócz odpowiedniego kierunku względem stron świata warto także zadbać o nachylenie dachu. Podczas tworzenia projektu z architektem unikaj raczej dachów płaskich, które wymagają większych nakładów finansowych podczas montowania instalacji fotowoltaicznej. Zaleca się, aby panele słoneczne były nachylone o ok. 30-45 stopni. Wtedy będą najbardziej wydajne, a kurz, śnieg i brud, który będzie się na nich osadzał, będzie się z łatwością zsuwał. Dach budynku, który chcesz zbudować, powinien być nachylony pod odpowiednim kątem, oszczędzi Ci to kosztów związanych z konstrukcją, która musiałaby unosić panele na dachu płaskim.

Zacienienie

Nie jest tajemnicą, że cień i panele słoneczne nie są najlepszymi przyjaciółmi. Podczas projektowania domu weź pod uwagę także ogród oraz ogólne zagospodarowanie przestrzeni wokół działki. Instalacja PV powinna znaleźć się w nasłonecznionym miejscu, w którym jej praca nie jest zakłócona przez drzewa czy sąsiadujące, wysokie budynki. Każdy cień, który pada na instalację fotowoltaiczną, pogarsza jej wydajność, dlatego ważne jest, aby zniwelować go praktycznie do zera.

Połać dachu

Nie bez znaczenia jest także połać dachowa. Najlepszym wyborem będzie ta, która wykonana jest z metalu lub innego wytrzymałego materiału. Inne pokrycia charakteryzują się większą kruchością, a co za tym idzie, są bardziej narażone na uszkodzenia podczas montowania masywnej instalacji PV. Prace instalacyjne na dachu pokrytym metalem są łatwiejsze i nie ograniczają pracy zgodnej z wcześniejszymi założeniami. Tworząc projekt domu, lepiej zrezygnuj z dachówek i postaw na trwalsze materiały.

Dodaj komentarz