Rekuperacja

Rekuperacja

Ekologiczne ogrzewanie

Coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii. Jednym z ekologicznych rozwiązań jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Rekuperacja to inaczej odzyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego z budynku i ogrzanie nim świeżego powietrza z zewnątrz. Taki system można zamontować nawet w starszym domu. Jednak najlepszym i oszczędniejszym rozwiązaniem będzie instalacja systemu jeszcze na etapie budowy.

Rekuperacja jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Dlaczego?

Otóż pochodzące z urządzeń grzewczych ciepło nie „ucieka” na zewnątrz, jak ma to miejsce w standardowych systemach wentylacyjnych. Energia termiczna gazów wylotowych przechwytywana jest natomiast przez wdmuchiwane powietrze. Skuteczność zachodzącego w ten sposób procesu może sięgać nawet 90%. Dzięki niemu w efekcie mamy wywietrzone pomieszczenie oraz optymalną temperaturę powietrza wewnątrz.

Rekuperacja

Rekuperacja zainstalowana w odpowiednim momencie budowy domu, to też czysta oszczędność. Instalacja takiego systemu oznacza rezygnację z mniej skutecznej i bardziej kosztownej wentylacji grawitacyjnej. W tej drugiej już same kominy wentylacyjne to koszt około 12 tysięcy złotych. Wysoka skuteczność procesu odzyskiwania ciepła sprawia, że ogrzewanie domu może być nawet o 40% tańsze w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Jednak do największych zalet rekuperatorów należy ich całkowita niezależność od czynników mechanicznych i warunków atmosferycznych. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia czy energooszczędna płyta fundamentowa mogą powodować obniżenie efektywności. Rekuperacja natomiast zawsze sprawuje się tak samo – niezależnie od pogody czy elementów wykończenia domu.

Jeżeli twój dom powstał już jakiś czas temu, a rekuperacja nie była ci znana – nic straconego. Jest to co prawda spory wydatek, ale w każdej chwili możesz wziąć kredyt. Na pewno nie będziesz żałować podjętej decyzji. Natomiast jeśli dopiero planujesz budowę, jesteś w dużo lepszej sytuacji. Możesz już na tym etapie uwzględnić system rekuperacji w projekcie. Dzięki temu koszty będą niższe.

Nawet jeżeli na początku trzeba zainwestować kilka tysięcy więcej, to po pewnym czasie okazuje się, że utrzymanie zwykłej pralki czy lodówki jest większym wydatkiem. Wysoki jednorazowy koszt montażu to jeden z nielicznych minusów. Większość osób bierze kredyt na budowę domu. Kilka tysięcy więcej nie zrobi różnicy w racie. Natomiast różnica w użytkowaniu domu będzie odczuwalna przez wszystkich domowników. Rekuperacja w domu jest zdecydowanie warta polecenia.

Dodaj komentarz