Jak wynająć mieszkanie?

Wynajem mieszkania wydaje się prawdziwą żyłą złota – wiele osób kupuje mieszkania z myślą o przyszłości. Zanim będą “potrzebne” można je wynająć i będą na siebie zarabiały. Nie zawsze rzeczywistość jest tak kolorowa, bowiem lokatorzy są bardzo różni. Jeśli ktoś decyduje się na wynajem mieszkania, musi pamiętać o pewnych zasadach i formalnościach.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie odpowiednich lokatorów – wiele osób poszukuje ich z polecenia, niektórzy ryzykują decydując się na całkiem obce osoby. Wiele słyszy się o problemach, których mogą przysparzać lokatorzy, dlatego nie powinno się pochopnie podejmować decyzji o wynajmie. Coraz częściej osoby wynajmujące mieszkania proszą potencjalnych lokatorów o zaświadczenie o zarobkach, sprawdzają też ich status w BIK lub KRD. Ważna jest odpowiednio sformułowana umowa najmu w formie pisemnej, zawierająca dane osobowe stron, datę i godzinę zawarcia umowy, opis lokalu, koszt czynszu i opłat, a także czas obowiązywania umowy. Rozsądne jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, który może być podstawą do roszczeń, np. potrącenia kaucji. Protokół powinno się sporządzić zarówno przy zawieraniu umowy, jak i na koniec jej trwania. Możliwe jest sporządzenie umowy w formie notarialnej – wiąże się to z dodatkowymi kosztami opłacenia notariusza, jednak zapewnia trwałość umowy oraz znacznie większe bezpieczeństwo dla oby stron. Zabezpieczeniem prawidłowego wykonania warunków umowy jest kaucja zwrotna, zwykle w wysokości 1-2 miesięcznych opłat za korzystanie z mieszkania.

Problem z lokatorem – co można zrobić?

Wynajmujący mogą mieć problem z lokatorami i niestety, prawo wcale nie stoi po ich stronie. Zdarza się, najemcy mieszkania nie płacą czynszu oraz opłat za media. Jest to przesłanka do wcześniejszego rozwiązania umowy najmu mieszkania, jednak nie oznacza to, że lokatora można wyrzucić. Taka sprawa musi przejść przez ręce komornika, a cała sytuacja poprzedzana jest postępowaniem sądowym. W praktyce lokator, który nie płaci, może jeszcze kilka lat bezprawnie przebywać w lokalu, z którego może korzystać i często również niszczyć. Właściciel mieszkania nie może wymienić zamków, nie ma również prawa do samodzielnej eksmisji uciążliwego lokatora czy szukania innych metod na zmuszenie do wyprowadzki. Nakaz eksmisji może zostać wydany przez sąd, jednak sprawy potrafią ciągnąc się latami. Aby uniknąć takich sytuacji należy sprawdzać lokatorów i z pewnością nie decydować się na pochopny, nieprzemyślany wynajem pod wpływem chwili.

Dodaj komentarz