Domy modułowe – dla kogo i czy warto inwestować?

Domy modułowe – dla kogo i czy warto inwestować?

W Polsce coraz bardziej odchodzi się od budowy domów murowanych. Klienci częściej wybierają techniki stawiania domu, które są tańsze i efektywniejsze. Szczególne zainteresowanie w ciągu ostatnich lat, zyskały tzw. domy modułowe. To dobry wybór dla tych, którzy chcą wybudować dom szybko, sprawnie i za relatywnie niewielkie pieniądze. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się projektowaniem i tworzeniem tego typu budynków.

Dla kogo domy modułowe to najlepszy wybór?

Niezaprzeczalną zaletą domów modułowych do 35m2, jest fakt, że nie wymagają one pozwolenia na budowę. Większe metraże wymagają już takiej zgody. Ten fakt powoduje, że nie potrzebujemy również inspekcji budowlanej, jak również ogranicza to ilość niezbędnych dokumentów. Domy tego typu charakteryzują się niewielkim metrażem, dlatego trzeba mieć to na uwadze w wyborze tej techniki. To bardzo szybki sposób na budowę, wiele domów modułowych powstaje w kilka miesięcy, wliczając w to wszelkie zgody i zezwolenia.

Te cechy sprawiają, że to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych lub niecierpliwych, które nie mają ochoty czekać na pozwolenie na budowę. Firmy oferujące budowę domów modułowych, mają określoną bazę projektów, co sprawia, że łatwiej wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Takie budowle mogą spełniać funkcję zarówno domku letniskowego, jak i samodzielnego domu mieszkalnego.

W jakich przypadkach nie będzie to dobry wybór?

Przed stawianiem jakiegokolwiek domu modułowego, przedstawiciel firmy przeprowadza wywiad z potencjalnym klientem, na jego podstawie określa, czy na danym terenie może powstać tego typu budowla. Domy modułowe wymagają terenu, który spełnia określone standardy, ze względu na fakt, że nie posiadają one rozbudowanego fundamentu. Sam wjazd dźwigu przewożącego segmenty domu nie może być utrudniony. Wiele działek w rejonach górskich nie może być zabudowana tym sposobem, właśnie ze względu na niemożliwość dostarczenia tam materiałów. Z tego względu, działka z nieodpowiednim gruntem, nie spełniająca wymogów może zostać skutecznie zdyskwalifikowana. Wiele firm oferuje kilkanaście lat gwarancji na swoje produkty, co świadczy o tym, jak solidnie są one zbudowane.

Dla tych osób, które chciałyby aby ich dom wyróżniał się osobliwym wyglądem, to również może nie być najlepsze rozwiązanie. Domy modułowe są budowane z gotowych części, z tego względu wiele rozwiązań architektonicznych nie jest dostępnych. Ogranicza to również fakt, że z reguły są one projektowane na mały metraż.

Dodaj komentarz