Zmiany w przepisach budowlanych

Zmiany w przepisach budowlanych

Zmiany w przepisach budowlanych

Od 1 stycznia 2018 r. w branży budowlanej zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Są one wynikiem podpisanej przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacji rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, które powinny spełniać budynki oraz ich umiejscowienia. Dokument zawiera też postanowienia dotyczące budowy budynków na granicy działki.

Jakich zmian dokonano?

– nieruchomość powstająca na granicy działki, będzie mogła przystawać do ściany obiektu znajdującego się na sąsiadującym gruncie. Musi jednak zostać spełniony warunek dotyczący odpowiedniej wysokości budynku, określony we właściwym dla danego obszaru planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Takie rozwiązanie ma być jedną z metod zagęszczania zabudowy. Dotychczas prawo przewidywało podobne realizacje jedynie w stosunku do zabudowy jednorodzinnej.

– zmianie uległy również odległości, jakie muszą dzielić nieruchomości podczas lokowania domów jednorodzinnych w sąsiedztwie lasów. Do końca 2017 r. osoby zainteresowane wybudowaniem domu w pobliżu terenu zalesionego musiały zachować odstęp od granicy z lasem wynoszący 12 m. Nowe postanowienie dopuszcza 4 m. Oznacza to, że łatwiej będzie uzyskać pozwolenie na budowę i nie trzeba będzie starać się o uzyskanie odstępstwa od warunków technicznych w przypadku budowy obiektu w granicy zalesienia.

– zgodnie z nowymi postanowieniami, lokal mieszkaniowy musi dysponować powierzchnią użytkową liczącą co najmniej 25 mkw., natomiast wymiary kuchni, łazienki czy pokoju będą dowolne. Nowe zasady zwiększają swobodę projektowania, a tym samym ułatwiają aranżację wnętrz, bez rezygnacji z odpowiedniego standardu. Zmieniono również wytyczne co to rozmieszczenia sprzętu kuchennego czy łazienkowego. Projekt mieszkania nie musi sztywno określać, gdzie powinna znaleźć się np. pralka. Decyzję o umiejscowieniu wyposażenia podejmie projektant lub właściciel. Zrezygnowano też z przepisu, który nie pozwalał na łączenie pokoju z aneksem kuchennym w kawalerkach.

– zmieniono też przepisy dotyczące stanowisk postojowych dla samochodów. Po raz pierwszy jednoznacznie określono minimalne odstępy, jakie muszą zostać zachowane pomiędzy miejscem postojowym dla pojazdów nieosobowych a granicą działki czy oknami obiektów, w których przebywają ludzie. Ponadto zapisy zakładają konkretne wymiary wspomnianych stanowisk. Więcej miejsca z kolei będzie przysługiwało parkującym samochodom osobowym. Dotychczas wymagane 2,3 m przeznaczone na miejsce postojowe zwiększono do 2,5 m.

Dodaj komentarz