Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki, jakie wybrać?

Rynek pierwotny czy wtórny? Każda osoba zainteresowana tematem kupna nieruchomości w postaci mieszkania musi zadać sobie to pytanie. Jedna i druga opcja ma swoje wady oraz zalety, dlatego ostateczny wybór zazwyczaj zależy od możliwości finansowych, jak również dostępnych obecnie możliwości.

Nabywając mieszkanie, dokonujemy wyboru na dobrych kilka lat, dlatego musi to być decyzja doskonale przemyślana. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że np. mieszkania w stanie deweloperskim są lepsze. Często lokale mieszczące się w starym budownictwie mają więcej do zaoferowania niż nowe bloki.

Droższe nie znaczy lepsze

Analizując ceny na rynku nieruchomości, można stwierdzić, że nowe mieszkania są droższe. Wpływ mają na to rosnące ceny robocizny, materiałów, jak również stan naszej gospodarki. Tańsze lokale z drugiej ręki często jednak mogą poszczycić się lepszą lokalizacją, a wchodząc do mieszkania, bez problemu dostrzeżemy jego wady i zalety.

Deweloperzy poszukujący zysku stawiają swoje budynki w rejonach coraz bardziej odległych od centrum. Zazwyczaj okoliczna infrastruktura również nie może równać się z blokowiskami z wielkiej płyty. Wybierając mieszkanie używane, możemy kupić kilka metrów więcej w śródmieściu, w pobliżu parku lub w miejscu przyjaznym dzieciom. Dzięki temu zaoszczędzimy kilka groszy na dojazdach do pracy czy też szkół. Taka  decyzja jednak często wiąże się z pracochłonnym remontem.

Remont, czyli ukryte koszty

Mieszkanie w nowym budownictwie wydaje się łatwiejszą opcją. Taki lokal wymaga jedynie wykończenia w postaci malowania lub położenia paneli, a deweloperzy często pozwalają na dokonywanie bezpłatnych zmian na poszczególnych etapach. To znacząco może obniżyć ostateczny rachunek za remont i uprościć aranżację wnętrz.

Nieruchomości z drugiej ręki bywają w różnym stanie. Najtańsze będą te, które wymagają generalnego remontu, a czasem nawet dezynfekcji. Usuwanie starych, stalowych ościeżnic, wylewanie nowych posadzek, skuwanie kafelków, skrobanie tapet bądź wymiana okien generują ogromne koszty. Oczywiście, część prac możemy wykonać sami, jednak poziom trudność na pewno jest dużo wyższy niż w przypadku wykańczania lokalu w stanie deweloperskim. Z tego właśnie powodu do ostatecznego kosztu lokalu powinniśmy doliczyć szacowaną kwotę remontu, ponieważ może ona znacząco wpłynąć na obraz sytuacji.

Historia nieruchomości

Stare mieszkania kryją w sobie wiele tajemnic. Chodzi nie tylko o zapisy w księdze wieczystej, ale również to, co się działo z dana nieruchomością. Niektóre lokale mogły ulec spaleniu, w innych z kolei mogła wydarzyć się tragedia, dlatego będąc wrażliwym na tego typu sprawy, dowiedzmy się o naszych potencjalnych czterech ścianach jak najwięcej. Osoby zajmujące się profesjonalnie sprzedażą odświeżonych mieszkań zrobią wszystko, by zatuszować niepożądane wady.

Dobrym źródłem informacji w tej sytuacji są sąsiedzi. Plotki szybko się rozchodzą, więc oni będą najwięcej wiedzieli o tym, co działo się za zamkniętymi drzwiami. W przypadku mieszkań nowych nie będziemy mieć tego problemu. My sami będziemy tworzyć historię tego miejsca. Jedyną niewiadomą są ludzie, z którymi będziemy tworzyć nową wspólnotę mieszkaniową.

Jak widać, wybór między mieszkaniem nowym a używanym nie jest prosty. Składa się na niego wiele czynników, jak również osobistych preferencji. Jednak jedno jest pewne – niezależnie od tego, jaką decyzje podejmiemy, musi być ona poparta własnymi preferencjami, dokładnymi wyliczeniami i rozważeniem wszystkich za oraz przeciw.

Dodaj komentarz