Postawa budowania domu, czyli projekt i plan budowy

Domy nomadyczne – co to jest?

Każdy inwestor planujący wznieść własny dom, musi posiadać projekt architektoniczny, bez niego budowa zostanie uznana za nielegalną, a właściciel może nawet zostać zmuszony do wyburzenia domu. Dlatego właśnie tak istotne jest posiadanie projektu. Jednak, aby projekt był w świetle prawa legalny musi zostać stworzony przez architekta posiadającego odpowiednie uprawnienia, musi także być zgodny z obowiązującymi przepisami obwiązującego od 1994 r. prawa budowlanego.

Odpowiedni projekt

Wybierając projekt domu należy się kierować kilkoma istotnymi kwestiami. Po pierwsze projekt musi być dostosowany do działki. Zamawiając projekt u architekta będziemy musieli podać mu wymiary działki, natomiast kupując projekt powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, np. minimalna powierzchnia działki wymagana do wzniesienia budynku według danego projektu. Należy także pamiętać, że na wąskie działki przygotowywane są odrębne projekty, bowiem w związku z wymaganiami dotyczącymi odległości np. okien i ścian od granicy działki, projekty domów na taką działkę wyglądają inaczej.

Wybierając projekt odpowiedni dla nas powinniśmy kierować się także kwestiami funkcjonalności, np. zastanowić się ile sypialni będzie nam potrzebnych i jakie pomieszczenia dodatkowe (garderoba, spiżarnia, pralnia) chcielibyśmy mieć we własnym domu. Ostatnią kwestią jest estetyka, czyli rozważenie czy projekt powinien być nowoczesny, czy może odwoływać się do bardziej tradycyjnych wzorców w projektowaniu domów. Natomiast jeśli planujemy wznieść dom energooszczędny lub pasywny to już na etapie projektów domów należy zadbać o odpowiedni plan, bowiem takie domy bywają projektowane w nieco innych sposób, przewiduje się także specjalne przestrzenie np. dla rekuperatorów, centralnych jednostek wentylacyjnych, itp. Dlatego też mając w myśli dom energooszczędny należy wybrać projekt takiego domu.

Adaptacja projektu

Kupno samego projektu domu nie wystarczy jeszcze, aby móc wznieść budynek, projektu musi zostać zaadaptowany do warunków działki. Dzieje się to poprzez stworzenie Planu Budowlanego, który obejmuje zarówno projekt architektoniczny, jak i plan zagospodarowania działki. Dopiero posiadając taki plan budowlany można udać się do stosowanego urzędu, aby zgłosić budowę, takiego zgłoszenia należy dokonać na formularzy ZRB – G w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta właściwym do lokalizacji planowanej budowy.

Dodaj komentarz