Od fundamentów po sam dach

Od fundamentów po sam dach

Przy kopaniu fundamentów, warto zastanowić się jak głęboko powinniśmy kopać. Warto zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim zastanówmy się, czy chcemy robić piwnice czy też nie. Jeżeli tak to jak ma być głęboka. Istotne tutaj jest aby wcześniej sprawdzić, jak wysoko znajduje się poziom wód gruntowych. Nie chcielibyśmy przecież, aby fundamenty uległy nagłemu zalaniu. Faktem jest jednak, że poziom wód gruntowych stale się waha, jest raz niższy raz wyższy. W razie konieczności można oczywiście zbudować szczelne fundamenty. Istnieją obecnie na rynku materiały pozwalające na tego rodzaju budowę. Izolacje przeciwwilgociowe wykonywane są z papy albo innych materiałów. Po zbudowaniu mocnych fundamentów, przychodzi czas na budowanie ścian, kominka, wreszcie schodów wiodących do budynku. Ostatecznie, na szczycie zbudowana musi zostać więźba dachowa – czyli drewniane elementy podtrzymujące całą konstrukcję dachu.

Ze względu na częste opady deszczu śniegu, występują u nas więźby o dosyć dużym nachyleniu, tak zwane dachy strome, umożliwiające opadom spływanie wzdłuż ich krawędzi. Na pokrycie dachu stosować można różne materiały. Dachówki to na przykład chyba najbardziej tradycyjna metoda. Do dziś świetnie spełniają one swoją rolę, są one jednak dosyć drogim sposobem pokrycia dachu. Inny rodzaj stosowanego tutaj materiału, to blacha falista. Ta metoda jest już dosyć tańsza od poprzedniej. Kiedyś do pokrywania dachów używało się jeszcze blach azbestowych. Obecnie, gdy wiadomo już, że tego rodzaju elementy wyposażenia są szkodliwe, zabronione jest ich wykorzystywanie.

Gdziekolwiek jeszcze uda się znaleźć tego rodzaju pokrycie, jest ono przymusowo wymieniane na inne. Do przykrycia mniej wartościowych budynków, jak pomieszczenia gospodarskie, szopy, czy domki letniskowe, stosuje się papę. Gonty bitumiczne, to z kolei fragmenty dachu pocięte na regularne pasy i układane wzdłuż dachu. Tego rodzaju pokrycia dachu są również tańsze niż zwykłe dachówki.

Dodaj komentarz