Moda na industrialne wnętrza

Mieszkanie na wynajem – chwilowa moda czy stabilna inwestycja?

Niegdyś konieczność, dziś moda. Mieszkanie w industrialnych wnętrzach zapoczątkowała dawno temu artystyczna bohema, która adaptowała przy pomocy swojej kreatywności rożne wnętrza towarzyszące zakładom przemysłowym lub znajdujące się wprost w budynkach pozostałych po zakładach przemysłowych. Choć na lokalizacje takie decydowano się głównie ze względów ekonomicznych (niskie czynsze), to przy odrobinie twórczego podejścia wnętrza te zyskiwały niepowtarzalny charakter. Dziś takie pomieszczenia mieszkalne wracają do łask jako modne lofty.
Styl loftu nie jest dla każdego, bo i nie każdemu odpowiadają industrialne klimaty. Wnętrza takie jednak mają swoje zalety – są przestronne i łatwe w aranżacji, choć wielu mogą wydawać się mało przytulne i niezbyt przyjazne. Lofty bowiem charakteryzują się dość surowym wyglądem. Typowymi elementami loftu są wyeksponowane, ceglane i betonowe ściany, rury, wiązki kabli, podpory, inne metalowe elementy. Typowa jest także niezwykła oszczędność w dodatkach oraz zdecydowanie stonowana kolorystyka, pozbawiona nasyconych barw. Dominują biele, beże, szarości i czernie. Nie każdy odnajduje się dobrze w takich wnętrzach, nie sposób jednak odmówić im oryginalności i charakteru. W Polsce o prawdziwe lofty, to jest pomieszczenia mieszkalne w postindustrialnych budynkach jest niezwykle trudno. Najwięcej jest ich w województwach śląskim i łódzkim, które mają za sobą długą przemysłową historię. Dużo prościej jest o tzw. soft lofty, czyli wnętrza, które na postindustrialne są jedynie stylizowane. Będą one z pewnością mniej spartańskie, niż oryginalne przestrzenie postindustrialne, i łatwiejsze w aranżacji, za cenę jednak autentyczności. Niemniej przekonujące, loftowe wnętrze możemy urządzić niemal wszędzie. Wystarczy trzymać się reguł tego stylu i eksponować charakterystyczne dla loftu elementy. Za modą podąża już rynek, więc deweloperzy tworzą już pomieszczenia specjalnie z myślą o urządzeniu ich w stylu loftowym (duże pomieszczenia, z dużymi oknami). Również w kwestii materiałów wykończeniowych odnajdziemy wiele artykułów dedykowanych miłośnikom loftów, które pomogą wytworzyć surowy charakter postindustrialnego wnętrza i np. upodobnić ściany do surowych betonowych płyt lub ceglanych murów.
Lofty mogą budzić pewne kontrowersje. Z pewnością nie będą odpowiadać każdemu, gdyż dość mocno odbiegają od ogólnie przyjętych dla mieszkań rozwiązań. Dla ludzi z charakterem, którzy wiedzą, czego chcą, lub nietuzinkowych przestrzeni biurowych lofty będą jednak jak znalazł. Jak się okazuje loftowe wnętrza mają wielu miłośników i raczej nie będzie to szybko przemijająca moda.

Dodaj komentarz