Mieszkanie i jego remont lub adaptacja

Zanim wybudujesz, czyli na co zwrócić uwagę, kupując działkę pod budowę domu?

Mieszkanie kojarzone jest z miejscem, w którym nie ma możliwości dokonania jakichś większych przeróbek. Tak było przez wiele lat, gdy mieszkania należały do spółdzielni mieszkaniowych i na wiele zmian związanych z wyglądem mieszkania konieczna była zgoda spółdzielni. Osoba, która mieszkała w mieszkaniu, tak naprawdę wynajmowała je od spółdzielni, której wciąż było własnością. Obecnie sytuacja jest nieco inna, mieszkań spółdzielczych praktycznie nie ma. Większość mieszkań to lokale własnościowe, właściciele zaś nie muszą pytać o zgodę na remont swojego mieszkania czy też jego adaptacje do własnych potrzeb. Oczywiście nie można ingerować w istotne elementy konstrukcyjne budynku czy też w ściany nośne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w mieszkaniu dokonać nawet bardzo poważnych przeróbek.

Opcji jest niemało

Prac, które można wykonać by zaadoptować mieszkanie do własnych potrzeb jest niemało. Zakładanie różnego typu podłóg, szaf typu komandor, nowych okien- to wszystko jest jak najbardziej możliwe. Nie każdy wie, że możliwe jest także przesuwanie lub likwidowanie ścianek działowych, a także inne prace, które w konsekwencji mogą doprowadzić do sytuacji, w której z mieszkania charakterystycznego dla lokali sprzed lat, powstanie nowoczesne miejsce, gdzie warto mieszkać. Bez zgody spółdzielni lub administracji nie można jednak montować ogrzewania podłogowego ani samodzielnie ściągać grzejników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by je zmienić na inne, albo mniejsze albo większe.

Remont i adaptacja mieszkania jest bez wątpienia sprawą dużo prostszą niż podobne prace w domu. Jednak w mieszkaniu – wbrew pozorom – zakres remontu może być bardzo duży. W przypadku mieszkania – najczęściej dużo mniejszego niż przeciętny dom – problemem może być sam remont i sposób jego przeprowadzenia. To co w przypadku domu jest proste, w mieszaniu staje się bardzo skomplikowane. Przykładów jest dużo. Wynoszenie odpadów poremontowych, docinanie płytek ściennych lub podłogowych czy nawet mieszanie kleju do płytek to prace, które mogą nie być zbyt łatwe do wykonania. Powodem oczywiście jest sama wielkość mieszkania – wszystko trzeba robić na ograniczonej powierzchni. Odpowiednio planując pracę i je realizując, można sobie poradzić z każdym remontem i każdą adaptacją. Bez względu na piętro, na którym mieszkanie jest położone czy też jego wielkość.

Samodzielnie czy z firmą?

Takie prace można wykonać samodzielnie, można też wynająć do tego typu prac firmę budowlaną. Która opcja jest lepsza? Nie ma na to pytanie oczywistej odpowiedzi. Jeśli znamy się na pracach budowlanych, z powodzeniem możemy działać samodzielnie. Taka opcja zawsze będzie wiązać się z mniejszymi wydatkami. Jeśli nie znamy się na pracach budowlanych lub po prostu nie mamy czasu na takie działania, wynajęcie firmy budowlanej będzie lepszym rozwiązaniem. Niestety nie każda firma budowlana podejmuje się zleceń w mieszkaniach. Są dużo mniej korzystne finansowo, poza tym trudniejsze do wykonania niż zlecenia remontów czy adaptacji domów.

Warto pamiętać, że poważne prace budowlane w takim mieszkaniu, mogą nieść za sobą konieczność zamieszkania choć na chwilę w innym miejscu. Nie zawsze tak jest, z reguły nawet przy wielkim remoncie, w mieszkaniu znajdzie się miejsce na łóżko i spokojny sen. Czasami jednak warto się wyprowadzić choćby dla własnej wygody. Przy wynajętej firmie remontowej jest dodatkowy plus. Fachowcy mogą działać kiedy i jak chcą. Jeśli w mieszkaniu mieszka rodzina, chcąc-nie chcąc muszą dostosować się do rytmu życia domowników i – na przykład – ograniczyć hałasy, gdy śpi dziecko.

Warto rozważyć zaadoptowanie mieszkania do własnych potrzeb, nawet jeśli wiązałoby się to z dużym remontem. Remont trwa tylko jakiś czas, a efekt będzie cieszył przez długie lata. Oczywiście trzeba w tej sytuacji przygotować się na koszty i nieco niedogodności. Tego się nie da uniknąć.

Dodaj komentarz